time

Zarządzanie czasem – dlaczego organizacja czasu pracy jest tak ważna

Zarządzanie czasem to nic innego, jak odpowiednie zaplanowanie każdej chwili pod kątem wykonywanych zadań.

Organizacja czasu pracy pozwala w krótszym czasie zrobić pewne rzeczy, dzięki czemu nie tylko pracuje się łatwiej, ale też bardziej efektywnie.

Należy skupić się nie tylko na takich sprawach, jak wyznaczanie celów czy planowanie dnia, ale również monitorowanie samego siebie. Powinno się traktować swoją własną osobę jak pracownika. Dzięki temu znacznie, łatwiej jest nauczyć się dyscypliny i bardziej skupiać na wykonywanych czynnościach.

planowanie czasu

W przypadku wyznaczania celów, należy je dobrze posegregować. O czym mowa?

Cele powinny być realne do wykonania, konkretnie sprecyzowane, a także określone w czasie. Dzięki temu nie będzie sytuacji, kiedy przyjęło się jakieś zlecenie, którego realizacja jest znacznie trudniejsza lub niemożliwa do wykonania.

Planowanie dnia jest bardzo ważne pod kątem hierarchii zadań, która uwzględnia priorytety.

Najtrudniejsze z zadań, powinno się wykonywać na samym początku, ponieważ rozpoczynając pracę posiada się najwięcej energii, której zwyczajnie szkoda marnować. Zawsze też, należy brać pod uwagę wyznaczone terminy i nie zaniedbywać zadań, które są pilne do wykonania.

Warto zrezygnować z czynności, które niepotrzebnie marnują nasz czas. Z tego powodu, lepiej jest na kilka godzin odłożyć telefon osobisty do szuflady i do niej nie zaglądać. Można oczywiście planowanie dnia tak zorganizować, by np. co godzinę można było poświęcić 5min na skorzystanie z niego. Jest to ryzykowne, ponieważ zawsze coś może przykuć naszą uwagę na dłużej, przez co powrót do zadań będzie trudniejszy.

Robienie przerw wbrew pozorom jest bardzo istotne. Nie da się pracować jednym ciągiem przez kilka godzin. Krótkie przerwy pozwalają na chwilę odciągnąć przeciążony już umysł od pracy, dzięki czemu skutkuje to tak naprawdę lepszą efektywnością, oczywiście, jeżeli przerwy nie będą zbyt długie. Zarządzanie czasem powinno też uwzględnić przerwę na jakiś posiłek, ponieważ praca z pustym żołądkiem będzie tak samo efektywna, jak z telefonem i włączonym Facebookiem.

Ogólnie rzecz biorąc, organizacja czasu pracy wcale nie jest trudna, trzeba po prostu przestawić odrobinę stare nawyki. Warto to zrobić, ponieważ szybciej wykonane zadania oznaczają więcej „luzu” bez myśli, że „jeszcze tyle pracy przede mną”.