Zmiany w ZUS od 2018 r. Co czeka przedsiębiorców?

Opublikowano 10 października 2017

Od stycznia 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza nowy system poboru składek. Według Ministerstwa Finansów nowy sposób pobierania opłat zmniejszy koszty transakcyjne, czas wysyłania przelewów, a także zminimalizuje ryzyko błędnie wypełnionych formularzy przy przelewaniu pieniędzy do urzędu. 

W obecnym systemie firmy, przedsiębiorcy i osoby samozatrudnione muszą uiszczać poszczególne składowe przelewu do ZUS na osobne konta bankowe – w zależności od przeznaczenia składki.

Od 2018 roku każdy z zarejestrowanych w ZUS będzie wysyłał tylko jeden przelew na indywidualny numer rachunku bankowego. Oznacza to, że zamiast trzech lub czterech przelewów będzie wypełniał jeden. Poniesie też niższe koszty. Jak zaznacza Ministerstwo Finansów taka forma rozliczeń pozwoli uniknąć błędów ponieważ podatnik nie będzie podawał w przelewie, tak jak obecnie, danych identyfikacyjnych, m.in. NIP, numeru REGON czy PESEL, a także okresu i typu wpłaty.

Podział proporcjonalny składek

Po zmianach przepisów nie będziemy już podawali rodzaju składki ani okresu, za który odprowadzamy należności. ZUS będzie dzielił proporcjonalnie nasz przelew na odpowiednie fundusze i ubezpieczenia. Zrobi to na postawie składek za ostatni miesiąc, które płatnik wpisał do deklaracji rozliczeniowej albo które wpisał ZUS, jeśli płatnik był zwolniony z jej przekazywania.

Rozliczanie zadłużenia wobec ZUS

Jeśli płatnik będzie miał długi składkowe, to wpłata pokryje najstarsze należności. Dzięki temu nie będą rosły odsetki za zwłokę. Osoba z długa składkowymi, nie będzie mogła od 2018 roku opłacić tylko bieżących składek na ubezpieczenia społeczne (w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe), aby korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (np. z zasiłku chorobowego).

Ministerstwo Finansów informuje, że przedsiębiorca, który nie jest w stanie spłacić całego zadłużenia, lecz nadal chce podlegać ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego świadczenia, powinien skorzystać z systemu spłaty ratalnej. Gdy go podpisze, ZUS rozliczy jego wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek.

„Taka umowa zapewni mu objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń. W zawarciu układu pomogą doradcy ZUS. Z ich pomocy można skorzystać w każdym oddziale Zakładu. Płatnik, który podpisze układ ratalny, będzie spłacał raty na indywidualny numer rachunku składkowego odrębnym przelewem (w terminie wyznaczonym dla kolejnych rat). Będzie mógł również opłacić ratę i bieżącą składkę jedną wpłatą, jeśli zrobi to przed terminem wyznaczonym dla obu tych należności.”

Kiedy otrzymamy numery kont?

W czwartym kwartale bieżącego roku listem poleconym, na adres, który przekazaliśmy ZUS, dostaniemy informację o indywidualnym numerze rachunku.

Ważne!

Jeśli płatnik do końca grudnia 2017 r. nie otrzyma informacji o numerze rachunku składkowego albo zgubi list, powinien zgłosić się do ZUS albo zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00).

 

 

źródło: mf.gov.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *