Trump przedstawił plan reformy systemu podatkowego. Chce obniżki podatków

Opublikowano 3 września 2017

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przedstawił w środę pomysły na zreformowanie systemu podatkowego. – Mamy jedną na pokolenie szansę, aby przeprowadzić prawdziwą reformę podatków dla wszystkich ciężko pracujących Amerykanów – powiedział Trump podczas wystąpienia w Springfield.

Trump reformą podatkową robi ukłon w stronę amerykańskiego biznesu, który w dużej mierze poparł go w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich. Zaproponowane przez niego zmiany mają przede wszystkim wspomóc klasę średnią.

Głowa najpotężniejszego państwa na świecie nie przedstawiła jednak zbyt wielu szczegółów swojego programu. Trump skupiał się on na czterech głównych celach, jakie mają zostać osiągnięte po wprowadzeniu reformy. Przede wszystkim Amerykanie mają mieć nowy kodeks podatkowy, który będzie prostszy i bardziej zrozumiały. Obecnie ma on aż 70 tys. stron! Przez ostatnie 100 lat prawo podatkowe w USA rozrosło się do niebotycznych rozmiarów, bowiem w 1913 roku kodeks liczył tylko 400 stron.

Drugim ważnym celem administracji Trumpa jest zmiana systemu podatkowego, na taki, który zwiększy globalną konkurencyjność amerykańskiej gospodarki na świecie. Dalej chce on zająć się redukcją ciężaru podatkowego dla klasy średniej, co oznacza nic innego, jak obniżenie podatków dla średnio zarabiających Amerykanów.

Były biznesmen i celebryta liczy również, na powrót amerykańskich korporacji do USA. Plan Trumpa zakłada, że najwięksi światowi gracze zainwestują „chomikowane obecnie za granicami dochody szacowane na ok. 2,7 bln USD.” Reforma, którą prezydent przedstawi amerykańskiemu Kongresowi zakłada również zmniejszenie opodatkowania dochodów przedsiębiorstw prywatnych. Obecnie płacą one aż 35% podatku, jednak ma to się zmienić i, gdy nowe przepisy wejdą w życie, prywatni przedsiębiorcy zapłacą tylko 15% podatku.

Źródło: bankier.pl
Fot. Flickr/Gage Skidmore
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *