Sondaż IBRiS: KNP przed partią Wolność. Obie z bardzo niskim wynikiem

Opublikowano 15 października 2017

Z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzonego dla se.pl oraz NOWA TV płyną następujące wnioski – PiS może być spokojny o władzę, a opozycja nadal zostaje daleko w tyle. Partie wolnościowe wciąż pod progiem.

Najnowszy sondaż IBRiS-u dla „Super Expressu” daje Prawu i Sprawiedliwości poparcie rzędu 38,1%. Partia rządząca, mimo trwającego strajku lekarzy rezydentów, utrzymuje poparcie w granicach 36%-40%. Z kolei wśród opozycji widać zdecydowanego lidera – respondenci wskazali na Platformę Obywatelską, która uzyskała 19,8% głosów.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę w Sejmie znalazłoby się aż sześć partii. Oprócz Nowoczesnej (8,7%) i ruchu Kukiz’15 (8,2) byłyby to partia Razem (5,2%) oraz, powracające po kadencyjnej banicji, SLD (5%). Po raz pierwszy od czasu upadku komunizmu do parlamentu nie weszłoby Polskie Stronnictwo Ludowe. Na partię Władysława Kosiniaka-Kamysza zamierza głosować jedynie 3,6% badanych. Oprócz ludowców wpływu na polską politykę nie miałby Kongres Nowej Prawicy (1,7%) oraz partia Wolność (0,7%).

Z kolei, po odjęciu niezdecydowanych, wyniki przedstawiają się następująco: Prawo i Sprawiedliwość 41,9%, Platforma Obywatelska 21,8%, Nowoczesna 9,6%, Kukiz ’15 9,0%, Razem 5,7%, Sojusz Lewicy Demokratycznej 5,0%, Polskie Stronnictwo Ludowe 4,0%, Kongres Nowej Prawicy 1,9%, Partia Wolność 0,8%.

Badanie przeprowadzono na próbie 1100 dorosłych Polaków w dniach 14-15 października.

Źródło: se.pl
Fot. Wikimedia/Mateusz Kudła
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *