Paryżanom przeszkadza zbyt duża liczba…turystów

Opublikowano 16 października 2017

Przysłowie mówi, że „od przybytku głowa nie boli”, lecz czy zawsze jest to prawdą? Przykład Paryżan narzekających na zbyt wielką liczbę turystów zdaje się temu przeczyć.

Już w maju tego roku władze Paryża wprowadziły podatek turystyczny oraz zwiększyły kontrole mieszkań udostępnionych pod wynajem. Zgodnie z obecnym prawem właściciel nieruchomości nie może wynajmować turystom kwater na więcej niż 120 dni w roku, a okres nieprzerwanego wynajmu nie może przekroczyć 90 dni. Plany rządzących zmierzają do znacznego zaostrzenia tych przepisów. Z informacji prasowych wynika, że okres 4 miesięcy legalnego wynajmu może być skrócony nawet o połowę.

Walka z Airbnb

Władze kilku miast na świecie już zdecydowały, że platformy internetowe działające na zasadzie wynajmowania pokoi i mieszkań od osób prywatnych nie będą miały już tak prosto jak dotychczas. Najbardziej odbije się to na użytkownikach aplikacji Airbnb – największej platformy oferującej usługę wynajmowania mieszkań i pokoi na krótki okres.

Po  San Francisco, Berlinie, Barcelonie czy Reykjaviku przyszedł czas na stolicę Francji.

Do końca roku każda osoba wynajmująca swoje mieszkanie w serwisach typu Airbnb musi zarejestrować się na specjalnie przygotowanej na tę okoliczność stronie internetowej, by mieć możliwość dalszego przyjmowania gości. Od nowego roku niezarejestrowane osoby będą działały nielegalnie i będą podlegać karze.

Za dużo turystów

Głównym powodem zmian w systemie wynajmowania lokali są uskarżania mieszkańców Paryża o bardzo słabą dostępność mieszkań pod wynajem oraz stale rosnące ceny wynajmu. Właścicielom bardziej opłaca się wynająć swoje mieszkania turystom na krótki okres, niż szukać stałych lokatorów.

Skarżą się również hotelarze. Właściciele wynajmujący swoje mieszkania nie muszą przestrzegać regulacji i norm, którym podlegają hotele, dlatego cena takiego lokalu jest często dużo niższa.

Władze otwarcie przyznają, że celem nowych regulacji jest zmniejszenie ilości turystów odwiedzających stolicę Francji, co ma wpłynąć na podniesienie komfortu stałych mieszkańców miasta.

 

 

Podziel się

Komentarze (1)

  • ja

    jakieś potwierdzenie, że takie zasady działają już w Barcelonie i Reykjaviku? bo jak razie to były tylko takie plany i spekulacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *