Nowy pomysł resortu Ziobry: Obowiązkowa strona internetowa dla każdej spółki akcyjnej

Opublikowano 22 lutego 2017
pomysł

Ministerstwo Sprawiedliwości ma kolejny pomysł związany z prowadzeniem biznesu. Tym razem zakłada on, że każda spółka akcyjna, bez wyjątku będzie musiała posiadać stronę internetową i ją aktualizować na bieżąco. Według resortu Zbigniewa Ziobry, ma to sprawić, że biznes będzie bardziej przejrzysty.

Jeśli ktoś chce sprawdzić dane konkretnej firmy, np. sprawozdania finansowe, musi odszukać je w Rejestrze Sądowym czy też w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Teoretycznie jest to proste, jednak praktyka pokazuje, że pochłania to sporo czasu i jest niewygodne – tak uważa resort.

Gdyby dane były publikowane bezpośrednio na stronach firmy, dostęp do nich byłby bezproblemowy. Ograniczone zostałoby ryzyko, że zainteresowany nie dowie się o ważnych rzeczach – wyjaśnia ministerstwo.

Resort wyjaśnia swój pomysł na konkretnym przykładzie. Według pomysłodawców dzięki informacjom na stronie będzie można w prosty sposób sprawdzić kiedy i gdzie odbędzie się walne zgromadzenie. Można będzie też bardzo szybko sprawdzić płynność finansową spółki.

Spółki nie są zadowolone z nadchodzących zmian.

Jednak właściciele spółek nie są za bardzo zadowoleni z kolejnego pomysłu resortu Zbigniewa Ziobry. Eksperci są zdania, że rząd w ten sposób zmusi przedsiębiorstwa do zakładania strony, która będzie służyła jedynie do celów sprawozdawczych.

Czytaj także: Marek Isański po 20 latach walki ze skarbówką zakłada Fundację Praw Podatnika

Będą zobowiązane do stałej aktualizacji stron, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Dotyczy to także spółek o istotnie ograniczonym akcjonariacie, które nie używają tego kanału do komunikowania się z klientami czy kontrahentami – twierdzi radca prawny Katarzyna Ostrowska.

Obawy właścicieli spółek nie są przesadzone, biorąc pod uwagę fakt, że brak wywiązywania się z nowego obowiązku będzie skutkował nawet pozbawieniem wolności.

Ministerstwo szykuje również inne zmiany.

Szykuje się nowa ustawa dająca możliwość przejmowania przez państwo majątków przedsiębiorstw, a także wprowadzająca do nich przymusowych zarządów. Po wejściu nowych przepisów w życie, spółkę będzie mógł przejąć nawet prokurator. Przepisy te mogą zostać wprowadzone już nawet na wiosnę tego roku.

Więcej tutaj: Nowa ustawa: Konfiskata majątku przedsiębiorstwa uznanego za narzędzie przestępstwa

Źródło: money.pl, wolnyrynek.com.pl
Fot. Flickr.com/P. Tracz/ KPRM
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *