Komisja wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu. W Wigilię zatankujesz

Opublikowano 16 października 2017

Informowaliśmy, że podkomisja do spraw rynku prac w przyjętym projekcie ustawy, wprowadziła bardzo kontrowersyjne przepisy dotyczące ograniczeń w handlu. Przepis miał objąć wszystkie punkty, jednak po burzy w mediach, ma zostać on wycofany.

Chodzi o artykuł 8. projektu ustawy, w myśl którego, w Wigilię oraz Wielką Sobotę będzie można handlować wyłącznie do godziny 14:00 i to bez żadnych wyjątków. Wynika z tego, że zamknięte będą musiały być wtedy również stacje benzynowe czy apteki!

Ich autor Janusz Śniadek w rozmowie z portalem money.pl przyznał, że „pierwsze słyszy o czymś takim”. – Ustawa jest na wstępnym etapie procedowania, dopiero po pracach w podkomisji. Jeśli rzeczywiście taki zapis się tam znajduje, to zostanie naprawiony – zapowiada poseł Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że o brzmieniu artykułu ósmego dowiedział się w rozmowie z dziennikarzem money.pl.

– Nie chcemy szalonej ustawy. Wręcz przeciwnie. Zależy nam na jak najlepiej opracowanych przepisach. Będziemy rozwiązywać wszystkie problemy – obiecuje Śniadek.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje zamknięcie sklepów w pierwszą oraz trzecią niedzielę każdego miesiąca. Projekt przewiduje również kilka wyjątków. Sklepy będą normalnie otwarte w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Drastyczne ograniczenie handlu w niedzielę nie dotknie turystów, bowiem posłowie zgadzają się na funkcjonowanie w niedzielę „placówek handlowych, których przeważająca działalność polega na sprzedaży pamiątek, upominków i dewocjonaliów”. W niedziele sprzedaż będą mogły prowadzić również hurtownie farmaceutyczne, lecznice dla zwierząt, a także placówki pocztowe.

Kary za nieprzestrzeganie ograniczenia handlu w niedziele mają wynieść od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych.

Źródło: money.pl/wolnyrynek.com.pl
Fot. pixabay.com
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *