Kaczyński: Na służbę zdrowia powinniśmy wydawać 6% PKB

Opublikowano 13 października 2017

W piątek odbyło się spotkanie klubów „Gazety Polskiej”, na którym jednym z prelegentów był Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówił m.in. o zwiększeniu wydatków na służbę zdrowia.

Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o wydatki na służbę zdrowia. Obecnie kształtują się one na poziomie 4,6%-4,8% PKB. Tymczasem średnia państw OECD na ten cel wynosi aż 6,7% PKB.

Jednak trwający strajk lekarzy rezydentów na nowo rozbudził dyskusję o stanie naszej służby zdrowia. Głos zabrał również Jarosław Kaczyński, który domaga się zwiększenia nakładów na leczenie. – Udział wydatków na służbę zdrowia w PKB, czyli tej ogólnej puli corocznych dochodów, tego wszystkiego, co odliczając koszty w Polsce jest wytwarzane, to ciągle jest bardzo mało, to jest 4% z kawałkiem – zauważa. – To ciągle rośnie, ale to rośnie dość wolno. Takie minimum minimorum (absolutne minimum), ale podkreślam minimum minimorum to jest 6% – stwierdził Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że „do tego będziemy musieli rzeczywiście dojść”. – Ale nie możemy tego robić pod wpływem nacisków grupy młodych ludzi – zaznacza. – My rozumiemy ich racje, szanujemy to, nikt nie przeszkadza im strajkować, natomiast z pewnym niepokojem patrzymy na to, że tutaj pojawiają się osoby, które jako żywo ze służbą zdrowia nie mają nic wspólnego a które próbują z tego robić politykę – dodał Kaczyński.

Były premier przypomniał, że w tym roku rząd zwiększył wydatki na służbę zdrowia o 8 mld, zaś w przyszłym o 6 mld złotych. Jednak, według strategii przyjętej przez Ministerstwo Zdrowia w 2016 roku, zakładane przez Kaczyńskiego 6% PKB, osiągnięte zostanie dopiero w 2025 roku.

Źródło: bankier.pl/pte.pl
Fot. Wikimedia/Silar
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *