Banki przejmą kontrolę nad depozytami?

Opublikowano 8 sierpnia 2017

Posiadaczy lokat bankowych mogą czekać nieprzespane noce. Władze Unii Europejskiej pracują nad projektem, który może spowodować zamrożenie ich pieniędzy, gdy bank popadnie w finansowe tarapaty. 

Dziennikarze agencji Reuters dotarli do dokumentów, z których wynika, że Władze UE mają w planach wprowadzenie przepisów pozwalających czasowe wstrzymanie wypłat z banków posiadających ograniczoną płynność finansową, stojących na granicy bankructwa.

Według dokumentów przedstawionych przez agencję prasową  transfery pieniężne mogłoby być zablokowane na pięć dni roboczych, a w wyjątkowych sytuacjach przedłużone do dwudziestu dni.

Już teraz prawo europejskie pozwala upadającym bankom na tymczasowe zawieszenie płatności – maksymalnie na dwa dni – lecz nie przewiduje się możliwości zamrożenia depozytów.

Sprawa ta była omawiana przez władze europejskie 13 lipca, ale żadnych oficjalnych informacji na ten temat jeszcze nie ma. Prawdopodobnie we wrześniu poznamy ostateczną decyzję.

To żadna nowość 

Przypomnijmy, że takie rozwiązanie nie jest niczym nowym. Cztery lata temu na Cyprze mieliśmy szeroko komentowany w mediach przypadek. Cypryjskie banki zostały na kilka dni zamknięte, zakazano transferów pieniężnych za granicę, a wypłaty z bankomatów podlegały reglamentacji.

Podobnie było w Grecji w 2015 roku, gdzie na kilka tygodni banki zostały zamknięte oraz utrzymywano reglamentację wypłat z bankomatów.

Jaki może być skutek?

Jak podkreślają pomysłodawcy tego projektu, taka regulacja ma uchronić przed tzw. runem na banki – sytuacją, w której posiadający lokaty bankowe będą masowo zgłaszać się po wypłaty, gdy okaże się, że ich bank nie jest w najlepszej kondycji.

Jednak sytuacja może być zgoła inna. Takie prawo może tylko podkopać zaufanie konsumentów do instytucji bankowych. Może się okazać, że posiadacze kapitału będą szukali bardziej bezpiecznych opcji na lokowanie kapitału. A nawet niewielkie wahania giełdowe mogą wywoływać sporo zamieszania wśród akcjonariuszy i posiadaczy lokat.

 

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *