Przedstawiciel handlowy – dlaczego warto wybrać ten zawód?

Szukając dla siebie zawodu warto przemyśleć kilka propozycji. Przede wszystkim powinno się znaleźć posadę, która będzie nie tylko rozwijała, ale będzie też dopasowana do własnych predyspozycji, ponieważ w przeciwnym wypadku może się okazać zbyt męcząca. Zastanawiasz się, czy praca jako przedstawiciel handlowy jest dla Ciebie? Zapoznaj się z tym wpisem!

biznesmen

Przedstawiciel handlowy to osoba, której najważniejszym zadaniem jest sprzedanie potencjalnemu klientowi danego towaru lub usługi. Do tego wszystkiego dochodzi również podtrzymywanie dobrych relacji z obecnymi klientami. Nie każdy jednak sprawdzi się na posadzie, jaką jest przedstawiciel handlowy. Praca ta jest bardzo odpowiedzialna, ponieważ handlowiec jest niejako wizytówką firmy, dla której pracuje. Z tego powodu każde potknięcie może nieść za sobą niemiłe skutki. Nie da się zaprzeczać, że jest to z drugiej strony praca bardzo rozwojowa, trzeba przecież ćwiczyć swoje umiejętności w negocjacjach, organizacji pracy itd.

Przedstawiciel handlowy musi mieć określone cechy, ponieważ bez nich, jego praca może nie tylko być utrudniona, ale też niemożliwa.

Najważniejszą sprawą jest radzenie sobie w stresujących sytuacjach. Przedstawiciel handlowy zajmuje się różnymi klientami (nieraz nerwowymi i niemiłymi), a także musi do nich samodzielnie dotrzeć. Praca w trasie często przynosi niespodziewane zwroty akcji. Może to być wypadek na drodze, pęknięta opona, korki, a do klienta przecież trzeba dotrzeć. Oczywiście, istnieją pewne ułatwienia, czyli oprogramowania wyznaczające najbardziej optymalne trasy przejazdów. Handlowiec musi lubić przebywać w samochodzie, ponieważ stanie się on niejako jego drugim domem. Przedstawiciel handlowy obowiązki może mieć różne, czasami chodzi o podpisywanie umów, czasami jest to bardziej skomplikowane, czyli na przykład dotarcie do klientów, następnie zorganizowanie ze wszystkimi spotkania w jednym miejscu, w celu sprzedaży produktu. Wszystko zależy w tym przypadku od firmy, dla której pracuje.

Handlowiec musi również mieć nienaganną aparycję – ma przecież za zadanie wzbudzić zaufanie u klienta, a to na pewno pomoże. Co więcej, przedstawiciel handlowy musi być dobrym mówcą. Bez tego nie zachęci klienta do skorzystania z jego oferty, a nawet jeśli się to uda, to na pewno zajmie więcej czasu. Nie jest to jednak tak trudna praca – problematyczne mogą być pierwsze dni, później człowiek nabiera wprawy.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć. Przedstawiciel handlowy zarobki ma różne ze względu na swoje własne osiągnięcia. Najczęściej handlowiec zarabia na podstawie ilości sprzedanych usług lub produktów. Można jednak założyć, że taka osoba zarobi (netto) co najmniej powyżej 2 000 zł, natomiast górna granica praktycznie nie istnieje. Można piąć się w górę drabiny kariery i w pewnym momencie sprzedawać korporacjom ogromne nieruchomości z wysoką częstotliwością. Jeżeli nadajesz się do tego zawodu, to przekonaj się o nim więcej na własnej skórze, najwyżej zrezygnujesz.