Listy od czytelników #1: „Przemyślenia studenta, czyli rzecz o świadomości społecznej”

Świadomość. Potęga i przekleństwo zarazem. Stanowi pokład wiedzy, ale i często źródło nieszczęść. Zazwyczaj w depresję popadają ludzie inteligentni, którzy zdają sobie sprawę ze swojej bezradności wobec zastanej sytuacji. Choć najczęściej znają receptę, nie potrafią jej wdrożyć. A wszystko przez to, że ludzie to system naczyń połączonych i trudno samemu cokolwiek zdziałać bez interakcji z inną komórką społeczną.

Czego nauczą cię o Ekonomii gwiazdy rock’n’rolla i NBA? [recenzja]

Wyobraźmy sobie wielką debatę matematyków, eksperci zasiadają przy stole i zaczynają się spierać o matematyczne prawidła. Jeden z postępowych matematyków stwierdza że należy skończyć z utartymi schematami i sprzeciwia się twierdzeniu Pitagorasa – przecież każdy bok trójkąta jest (równie!) ważny i - nie popadając w radykalizm i doktrynerstwo - należy go najpierw dokładnie zbadać, przeanalizować warunki każdego z nich, a następie – jeżeli będzie to konieczne, zastosować proces stymulacji wzrostu.

Kaczyńskiego stosunek do przedsiębiorczości

MENTALNOŚĆ ANTYKAPITALISTYCZNA Kaczyński nie rozumie i nienawidzi kapitalizmu dlatego Polska będzie notować dalsze spadki PKB i zwiększy się emigracja. Ten człowiek nigdy nie pracował w prywatnej firmie, nie był też przedsiębiorcą. Większe pojęcie o tym jak działa rynek ma przysłowiowy gimbus sprzedający batoniki w szkole.

Z kim walczymy? Dokąd zmierzamy?

Jeden z moich braci na co dzień mieszka w Holandii. Tam ma o wiele większą styczność z cywilizacją Islamu, niż my w Polsce. Jako że jest zakorzeniony w religii katolickiej, na początku traktował Muzułmanów z dużym dystansem. Uważał ich za cywilizację obcą.