Blog

Znowu ci źli Niemcy

Niemcy przejęli Polską firmę - znowu. A dokładnie FlixBus kupił PolskiBus. Z tym, że ten drugi jest równie polski, co polski jest Lidl i Auchan. Jednak Polacy wiedzą lepiej.

Listy od czytelników #1: „Przemyślenia studenta, czyli rzecz o świadomości społecznej”

Świadomość. Potęga i przekleństwo zarazem. Stanowi pokład wiedzy, ale i często źródło nieszczęść. Zazwyczaj w depresję popadają ludzie inteligentni, którzy zdają sobie sprawę ze swojej bezradności wobec zastanej sytuacji. Choć najczęściej znają receptę, nie potrafią jej wdrożyć. A wszystko przez to, że ludzie to system naczyń połączonych i trudno samemu cokolwiek zdziałać bez interakcji z inną komórką społeczną.

Czego nauczą cię o Ekonomii gwiazdy rock’n’rolla i NBA? [recenzja]

Wyobraźmy sobie wielką debatę matematyków, eksperci zasiadają przy stole i zaczynają się spierać o matematyczne prawidła. Jeden z postępowych matematyków stwierdza że należy skończyć z utartymi schematami i sprzeciwia się twierdzeniu Pitagorasa – przecież każdy bok trójkąta jest (równie!) ważny i - nie popadając w radykalizm i doktrynerstwo - należy go najpierw dokładnie zbadać, przeanalizować warunki każdego z nich, a następie – jeżeli będzie to konieczne, zastosować proces stymulacji wzrostu.

Ten Świat Jest Nasz #01 – Hongkong – Stolica światowego kapitalizmu

Hongkong od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingach wolności gospodarczej. Podatki należą tam do najniższych na świecie - wielu Hongkończyków nie płaci ich właściwie w ogóle. Według wielu polityków w Polsce i na świecie, gospodarka z tak niskimi podatkami nie miałaby prawa działać. Jak w takim razie radzi sobie Hongkong i jak żyje się jego mieszkańcom?

Zakazać wszystkiego!

Niektórzy ludzie mają wszystko za nic. Liczy się dla nich wyłącznie czubek własnego nosa, często skrywany pod górnolotnymi hasłami "ochrony słabszych".

Antypolska polityka, czyli kto chce zniszczyć polską branżę futrzarską?

98% polskiego kapitału, 60 tysięcy miejsc pracy, czołowa pozycja Polski na rynkach światowych, eksport wart 2,5 mld zł rocznie – o jakiej branży mowa? Tak, to atakowane przez pseudoekologów hodowle zwierząt futerkowych. Funkcjonowanie tak prężnie działającej i rozwijającej się branży nie wszystkim jest jednak na rękę.

Absurdy węglowe, czyli dlaczego polski węgiel jest droższy od tego sprowadzanego z zagranicy

Niedawno na stronie ,,Wolny Rynek” pojawił się krótki wpis na temat węgla. Uznałem, że warto ten temat zgłębić, bo skupia on jak w soczewce większość biurokratycznych patologii i klęskę państwowego nadzoru nad kopalniami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak wygląda od kuchni rozporządzanie tym naszym ,,narodowym skarbem” zwanym również ,,czarnym złotem”, więc postanowiłem ten temat trochę przybliżyć.

Szwecja. Jak było, jest i będzie?

Żyjemy w dobie post-prawdy i fałszywych newsów. Z pewnością wielu czytelników zastanawia się więc, czy kraj, który do swojego PR-u przywiązuje tak wielką wagę, jak Szwecja, jest w informacjach na swój temat wiarygodny. I vice versa – czy media zagraniczne przedstawiają Szwecję w świetle prawdy? Czy Sztokholm naprawdę jest światową stolicą gwałtu? Czy istnieje realne zagrożenie wojny domowej i rozpadu państwa? A może jest tak, jak mówią niektórzy polscy wieszcze i Szwecja już nie istnieje?